lovkyj_man: (читач під ліхтарем)
[personal profile] lovkyj_man
Шимпанзе не можуть відтворювати звуки людської мови. Пробувати навчити їх говорити -- все одно що пробувати навчити вас подавати сигнали абетки Морзе шляхом зміни коліру шкіри на лобі. Але ніщо не заважає шимпанзе показувати знаки мови жестів..

У 1975 році професор Колумбійського університету Герберт Терес з кількома асистентами провів експеримент. Малюка шимпанзе забрали в родину людей в Нью Йорку і почали навчати мові жестів. Терес хотів перевірити чи не почне мавпа, за умов подібного виховання, розвиватись як людина. Він хотів втерти носа лінгвісту Ноаму Хомському, який стверджував, що цього не буде. Малюка шимпанзе назвали Нім Шимський.

Через п"ять років фінансування проекту Тереса закінчилося. Сам він вважав, що Нім так і не навчився говорити, хоча і знав біля 170 жестів. Терес стверджував, що шимпанзе використовувало їх не для передачі якогось сенсу, а щоби видурути в дослідників їжу, іграшки, таке інше. Його співробітники думали інакше, але після 5-ти років шимпанзе стають агресивними і дуже сильними. Настільки сильними, що можуть вбити людину, що знаходи в кімнаті. Нім вже неодноразово відправляв то одного, то іншого вченого до шпиталю. Його здали в клініку для дослідів на тваринах.

Що це було -- експеримент чи зразок людської нечутливості? Хто в результаті змінився більше -- шимпанзе, чи дослідники? Про це -- кінофільм Project NIM (2011). Дивіться на екранах, не кажіть, що не знали.Date: 2011-09-17 10:22 am (UTC)
From: [identity profile] 7eon.livejournal.com
жуть
мордувати мавпочок, аби данєцкі мали перед ким притомно повимахуватись - це гидко
не піду в тоте кі́но..

Date: 2011-09-17 10:47 am (UTC)
From: [identity profile] lovkyj-man.livejournal.com
кіно трохи важкувате, так

Там була одна дама, яка його годувала груддю на початку, така хіпі без башні. Потім вона приїхала подивитись на нього років через 5, коли він вже жив в клітці. І вирішила зайти всередину, хоча її відмовляли. В результаті він даму пару разів приклав до стінки, ледве витягли. І на думку всіх хто там був, це наче було зроблено свідомо. Свідомо приклав, свідомо не вбив.

Date: 2011-09-17 06:27 pm (UTC)
From: [identity profile] ot-taka-ja.livejournal.com
у шоці
наука і етика постійно у конфлікті
Page generated Oct. 24th, 2017 02:13 am
Powered by Dreamwidth Studios